Звернення громади Донеччини до Міністра освіти і науки України пані Лілії Гриневич

Міністру освіти і науки України
пані Лілії Гриневич

Шановна пані Ліліє!


Просимо Вас відзначити нагородою за заслуги перед громадою та освітньою спільнотою, також за успішну реалізацію успішної державної політики в освіті та вагомі результати начальницю костянтинівського міського управління освіти пані Ольгу Барабаш.
Навесні 2014 року місто Костянтинівка Донецької області окупували російські диверсанти та місцеві бандитські формуваннями. У місті був проведений сепаратистський референдум, під час якого в кожній школі відкрилися дільниці. Більшість освітян міста радо сприйняли ідеї ДНР. 4 липня 2014 року місто було звільнене українською армією. Костянтинівка опинилася в стані прифронтового населеного пункту всього за 20 кілометрів від лінії розмежування. На території міста не проводилися вибори, а військово-цивільна адміністрація так і не була створена. Після відновлення діяльності органів влади два директори шкіл (з 14) звільнилися зі своїх посад. Місцеві активісти називали прізвища ще п’ятьох активних прихильників “руського мира” серед керівників шкіл, проте вони працюють і досі. Під загрозою звинувачення в сепаратизмі залишив посаду начальник управління освіти. Проукраїнська громада міста почала добиватися призначення на цю посаду людини з проукраїнськими поглядами. Незважаючи на потужний спротив міської влади, начальником управління освіти Костянтинівської міської ради (після 4 місяців очікування) була призначена відома своїми проукраїнськими поглядами громадська активістка, кандидат історичних наук Ольга Вікторівна Барабаш.
На щорічній учительській серпневій конференції 2015 року вона відкрито заявила про приховану русифікацію в закладах освіти міста (які за документами є україномовними, а насправді – двомовні) , показала, які директори протягом багатьох років не відкривають українських класів. Саме ці директори й почали боротьбу з Барабаш О.В., надсилаючи скарги, підбурюючи батьків.
Незважаючи на постійні перепони та цькування, О.В. Барабаш, прагнучі змінити стиль спілкування управління з керівниками закладів освіти, більшість питань обговорює та вирішує колегіально. Оскільки в умовах децентралізації керівники закладів освіти мають стати самостійними менеджерами, яким на допомогу приходитимуть батьківські ради, піклувальні ради, громадські організації, Ольгою Вікторівною була підтримана ініціатива громадських організацій міста зі створення громадської ради при управлінні освіти, куди ввійшли патріотично налаштовані вчителі, місцеві журналісти, батьки школярів, настоятель греко-католицької церкви Віталій Кестер, представники громадськості, члени багатьох громадських організацій, наприклад, Донецьке обласне товариство Олекси Тихого; «Мама-86»; «Українська асоціація фрілансерів»; «Спілка шкільних друзів»; «Рідна країна»; «Фонд розвитку громад»; «Мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» тощо.
Уже в грудні 2015 пройшло перше засідання Громадської ради при управлінні освіти Костянтинівської міської ради. За допомогою цього активно діючого органу проведена робота з модернізації освітнього простору, а також велика кількість виховних патріотичних заходів: учнівські конференції до дня вшанування пам’яті політв’язнів, міська та обласна конференції «Морально-етичні принципи Олекси Тихого», вечір пам’яті Василя Гайворонського; конкурс стендів національно-патріотичного спрямування в навчальних закладах міста; зустрічі із сучасними поетами, письменниками, громадськими діячами, активістами та волонтерами. Активну участь узяли освітяни 25, 26 квітня 2016 року в роботі агітпотягу “Труханівська Січ”, представники якого відвідали всі навчальні заклади міста. Систематично організовуються для школярів безкоштовні екскурсії в різні місця України.
О.В.Барабаш успішно впроваджує в освіту сучасні методи навчання, формує систему відповідального вчительства: єдина в області провела в Костянтинівці потужну Конференцію EdCamp «Інновації в освіті та патріотичне виховання», вигравши грант та отримавши кошти на організацію цього заходу. За сприяння О.В.Барабаш команда НВК «Гімназія із ЗШ I ступеня» виграла обласний етап та посіла 4 місце у Всеукраїнському етапі військово-патріотичної гри «Сокіл – Джура».
О.В.Барабаш об’єднала навколо себе патріотично налаштованих громадян, організовуючи загальноміські заходи, як-от: мітинг до Дня Соборності України, етно-свято «Гаївки», акція «FREE UKRAINE-25», мітинг-реквієм до Дня незалежності України «Героям Слава» тощо. Протягом останнього року зміцнилися зв’язки громадськості міста та працівників шкіл з представниками ЗСУ, що дало змогу провести велику кількість виховних заходів для школярів з участю бійців АТО.
Велику увагу О.В.Барабаш приділяє популяризації серед місцевого населення перспектив навчання українською мовою. З 1 вересня 2016 року 60% перших класів у місті – україномовні, у НВК «Гімназія із ЗШ I ступеня» відповідно до ст. 7 Закону України «Про освіту» та ст. 20 Закону України «Про засади державної мовної політики», на підставі заяв батьків змінено мову навчання з російської на українську.
Завдяки сприянню Барабаш О.В. зараз реалізується велика кількість освітніх проектів для учнів та вчителів. Наприклад, українсько-литовський проект «На шляху до змін», україно-польський проект «Активна громада», проект «Соціальна інтеграція через розвиток емоційного інтелекту та набуття навичок миротворення в школах на сході України» за підтримки ГО «Міжнародна просвітницька ініціатива Відкрита хата». У двох школах впроваджено викладання курсу «Кроки до порозуміння».
Окрім того, Барабаш О.В. розкрила корупційні схеми з харчування та ремонтів закладів освіти. які протягом багатьох років існували в міському управлінні.

Список громадських організацій та громадських активістів, які пропонують відзначити нагородою за заслуги Ольгу Барабаш.


Співкоординатор ГО “Простір свободи” – рух добровольців»Тарас Шамайда;


Народний депутат України Михайло Бондар;


Народний депутат України Наталія Веселова;


Голова ГО «Товариство Олекси Тихого» Євген Шаповалов, Дружківка;


Голова ЕКЦ «Бахмат» Володимир Березін, Костянтинівка;


Голова ЕГО «МАМА-86» Галина Олійникова, Бахмут;


Співачка, телеведуча, науковець Анжеліка Рудницька;


Голова ГО «Майдан Моніторинг» Наталія Зубар;


Голова обласної громадської ради при Донецькій облдержадміністрації Ірина Кірікова;


Керівник Всеукраїнського проекту «Безкоштовні курси української мови» Анастасія Розлуцька;


Голова ГО “Енеїда” Андрій Тараман – боєць ВСУ, Олександро-Калинове;


Голова Костянтинівського відділення «Інвалідів Чорнобильців» Олександр Дерека;


Голова громадської ради при КМУО Христина Шостир, Костянтинівка;


Громадський діяч, ветеран АТОВасиль Хоменко, Слов’янськ;


Представник ВО «Свобода» Ярослав Маланчук, Костянтинівка;


Представник костянтинівських краєзнавців Ігор Бредіхін;


Координатор Костянтинівського Центру переселенців Наталія Шевченко;


Представник партії «Сила людей» Олександр Меланченко, Костянтинівка;


Професор кафедри історії слов’ян Донецького національного університету Олена Стяжкіна, Маріуполь;


Голова ГО «Новий Маріуполь» Марія Подибайло, Донеччина;


Голова ГО “Фонд розвитку громади “Станіслав Чорногор, Донеччина;


Головний спеціаліст ОДА Олександра Папіна, Краматорськ;


Лілія Мірошниченко – педагог;


Викладач Дон НТУ Володимир Алтухов;


Олександр Жилак – воїн АТО;


Марина Пухир – журналіст, Костянтинівка;


Федір Шишман – поет, Маріуполь;


Ганна Колеснікова – учитель, Олексієво-Дружківка;


Ольга Акулова – співачка, поет, музикант;


Координатор ГО «Майдан Моніторинг» Олекса Муравльов, Краматорськ;


Юлія Кашина – волонтер, Костянтинівка;


Сергій Борзенцов – Краматорськ, активіст;


Редактор газети “Донеччина” Ігор Зоц;


ГО «Майдан Моніторинг» Ігор Дубровський, Харків;


Віктор Степурко – композитор, Київ;


Координатор благодійних проектів БО БФ «Карітас-Україна» Вадим Овчаренко, Слов’янськ;


Наталія Поколенко – журналіст, Костянтинівка;


Петро Чумаков – журналіст, Костянтинівка;


Депутат Дружківської міськради Михайло Самородов;
Депутат Дружківської міскради, директор технікуму ДГМА Віктор Баштовий;
Політолог, історик, публіцист Станіслав Федорчук, Донеччина;
Книжковий промоутер, культурний діяч Тетяна Пилипець;
Громадський діяч Надія Рижук;
Координатор Центру допомоги військовим при ДОВЦА Сергій Гаков,Краматорськ;
Координатор волонтерського руху «Допомога військовим» Ірина Цибух;
Волонтер ХПЦ ” ЛОГОС”Людмила Роменська, Дружківка;
депутат Дружківської міської ради, голова ГО “Дружківська Координаційна Рада”
Громадський діяч (“Деокупація. Повернення. Освіта”) Інна Хюреніна, Маріуполь;
Представник УПЦ КП Донецької Єпархії отець Сергій Фомін;
Громадський діяч Марина Ємцева, Краматорськ;
Викладач, науковець Олена Демченко, Донеччина;
Викладач, громадський діяч Людмила Задорожня, Костянтинівка;
ГО “Громада. Дружківка”;
ГО «Українська асоціація фрілансерів» ;
«Спілка шкільних друзів» ;
ГО «Рідна країна»;
ГО “Яблунівське плесо”
Настоятель греко-католицької церкви Віталій Кестер, Костянтинівка
Та інші мешканці донецької області.